Kuchyně na míru – výhody a nevýhody

Někdo má rád vdolky, jiný zase…, inu to je jedno. Chtěli jsme jen naznačit, že každý vyžaduje od kuchyně něco jiného, takže lze jen stěží sestavit nějaký žebříček nejlepších kuchyní nebo nejužitečnějších rad ohledně této místnosti. Názory lidí se rozcházejí i v tom, zda se vyplatí pořídit si kuchyni na míru, nebo dát přednost na první pohled snadnější a lacinější variantě sériově vyráběných kuchyní. Sestavili jsme vám přehlednou tabulku, pomocí níž toto dilema snad vyřešíte. Jedná se totiž o jednu z prvních věcí, které musíte rozhodnout před začátkem nákupu nábytku. Takže jaké jsou výhody a nevýhody kuchyně na míru?

KUCHYNĚ NA MÍRU VÝHODY KUCHYNĚ NA MÍRU NEVÝHODY
CENA Nejde jen o samotný nákup, který bývá u sériových kuchyní méně nákladný. Pokud se nerozhodnete pro nábytek na míru, mohou následné výdaje za drobné stavební úpravy a přizpůsobení vystřelit cenu do hodnot vyšších než v případě kuchyně na míru. Kuchyně na míru bývala vždy o něco dražší než konkurenční typ. Navíc se sériové kuchyně často prodávají ve velkých řetězcích, které mohou přijít s různými akcemi. Pokud máte jasnou představu nebo směr navržený architektem, můžete si celkem dobře a levně pořídit již hotovou kuchyni. Pro laika, který se ale v kuchyňském byznysu běžně nepohybuje, to ovšem není vůbec lehké a ve výsledku se to může dost prodražit.
VZHLED Sériová kuchyně může být sladěná v jednom duchu stejně jako ta na míru, ale pokulhává v harmonii se zbytkem místnosti. A nejde jen o barvy, ale také o poskládání v prostoru, které může design kuchyně také výrazně ovlivnit. Návrh šitý přímo na konkrétní prostor má v tomto ohledu zelenou. Detailní vyladění vzhledu patří mezi nejzásadnější výhody kuchyně na míru. Navíc platí pravidlo: Každý pes, jiná ves. Do rozboru odlišností venkovských psů se pouštět nebudeme, jen zmíníme fakt, že takto nesourodě většinou dopadají pokusy sestavit si kuchyni z různých levných komponentů. Vzhledové disbalance často provázejí i funkční nedostatky, které se ukáží až při užívání kuchyně. Když každou skříňku, každý doplněk, zkrátka každý kousek koupíte s rozmyslem, budete sice obíhat obchůdky a blešáky pět let, nicméně výsledkem bude báječná levná kuchyně vytvořená přesně podle vašich představ. Kuchyní na míru se tomu sice můžete také přiblížit, ovšem v úplně jiné cenové hladině.

TIP: Sériově vyráběné kuchyně mívají často velmi podobné rozměry. Když stavíme dům či byt, není od věci s tím počítat a rozvrhnout si místnost tak, aby se dala v budoucnosti zařídit nějakým standardně navrženým nábytkem.
PROSTOR Máte doma v kuchyni nevyužitý a téměř nevyužitelný prostor? S vestavěnou kuchyní ne! Úložný prostor, třeba jen pro kávové lžičky, lze vytvořit i z miniaturního výklenku. Vestavěným nábytkem do kuchyně dojde k využití každé pídě, a tudíž uspoření místa a optickému zvětšení místnosti. Ať přemýšlíme, jak chceme, tak co se týká prostoru, žádné mínus nás nenapadá. Snad jen ti, kdy trpí strachem z příliš velkých prostor, by se asi pořízení kuchyně na míru neměli pouštět, protože jim v bytě vznikne nebezpečně mnoho místa.

 Chcete se poradit o dalších výhodách, nevýhodách a vůbec všech aspektech, které mohou provázet zařizování kuchyně nebo jiných místností bytu? Zeptejte se profesionální designérky v online poradně bytového designu!