Obývací kuchyně

Koukat se od dřezu na televizi, k tomu často není potřeba mít v bytě více než jednu obrazovku. Pokud máte obývací kuchyň, tedy obývací pokoj spojený s kuchyní v jeden multifunkční celek, jde to snadno. Zařízení kuchyně s obývacím pokojem už tak snadné ale není. Jak tedy na to?

Ačkoliv je spojení dvou místností do obývací kuchyně ohromně praktické, chytré knihy, designéři, ale i selský rozum radí, že by k nějakému, alespoň malému náznaku oddělení zón dojít mělo. Tento problém velmi často řeší barový pult. Opticky odděluje oba sektory a nabízí prostor využitelný jako jídelní stůl nebo odkládací plocha.

Další variantou řešení kuchyně s obývákem je ostrůvek. Nejmladší druh kuchyně si získává stále více příznivců a v královstvích hospodyněk se stále více setkáváme s pracovní plochou, dřezem nebo odkládacím pultem odděleným od zbytku souvislé kuchyňské linky. Tenhle druh řešení rozdělení obývací kuchyně ale přináší několik úskalí, ostrůvek se totiž tak úplně nehodí ke každé funkci. Jak by řekla babička Boženy Němcové, proti gustu žádný dišputát, ovšem například dřez ukotvený do kuchyňského ostrůvku může osoba připravující jídlo pěkně proklínat při přenášení těžkého hrnce s vodou ke sporáku. Blíže o tom pojednává například tento článek: Výhody a nevýhody kuchyňského ostrůvku

Jak zařídit obývací kuchyň? Inspirujte se

Jde vám ze všech rad v různých magazínech a televizních pořadech hlava kolem? Pak bude asi nejlepší, když se podíváte na něco konkrétního a vaše vysněná kuchyně s obývákem nabyde reálnějších obrysů, nebo alespoň získáte inspiraci pro některé dílčí prvky. Mrkněte třeba na článek 3D návrh kuchyně s obývacím pokojem. To, jak nejlépe obývací kuchyň rozložit, zase nejlépe ukáží nákresy v článku Obývací kuchyně: šest variant řešení v bytě 2+kk. Nechte se inspirovat!

Podívejte se na konkrétní interiéry, jak je řešili bytoví designéři. Například v televizním pořadu Jak se staví sen. Jde o reality show zaměřenou na proměnu interiérů lidí, kteří se do soutěže přihlásí a čekají, zda je produkce či hlasující diváci vyberou do natáčení. Při něm jim profesionálové upraví byt tak, aby jim co nejvíce vyhovoval funkčně i vzhledově. V jednom z dílů třinácté série pořadu z roku 2013 řešili designéři také přestavbu minibytu s na sebe nalepenou kuchyni s jídelnou a obývacím pokojem. Přečtěte si o úvodních dílech této série v článku Jak se staví sen: Shrnutí prvních čtyř dílů a podívejte se na fotografie před a po proměně. Celé díly pořadu si pak můžete přehrát v archivu pořadu Jak se staví sen na stránkách TV Prima.